Türkçe English Russian Farsça Azerice
Çağrı Merkezi

Başkandan

Türkiye’de Sağlık Turizmi Nereye Gidiyor?

Sağlık, insanoğlunun en değerli varlığıdır. Kanuni Sultan Süleyman, “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi." diyerek bunu en güzel biçimde anlatmıştır. Tarih boyunca insanlar sağlığına kavuşmak için diyar diyar gezerek derdine derman aramış ve sağlık turizminin temelini atmışlardır. Ancak günümüzde bir sektör olarak sağlık turizmi dünyada 30-40 yıllık, ülkemizde ise 10-15 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Visit Turkey For Healthcare Platform

Uluslararası Hasta Hakları Platformu

Choose Language
Azerice Azerice English Russian Farsça
Choose Language Azerice English Russian Farsça

İlgili Bakanlıklar

Sağlık Turizminda Rotamızı Avrupaya Çeviriryoruz

Tarih: 08.04.2014

Avrupa sağlık sistemi çok pahalı olup her geçen gün sigorta kapsamı daralmakta ve katılım payları artmaktadır.Diş,Estetik,İnfertilite ,Göz hatta bazı hastalıklar sigorta kapsamı dışında kalmaktadır.Ayrıca sigorta kapsamında kalmasına rağmen uzun bekleme sürelerinden dolayı Protez,Doğumsal Anomoliler , Beyin cerrahisi hatta Kardiyovasküler cerrahi ameliyatları için bile aylarca beklemek zorunda kalmaktadırlar .Tabiî ki bu tür hastalarda tedavi için yurt dışını tercih etmekte ve beklemeden hemen buralarda tedavi olabilmektedirler.

 

    Ayrıca Avrupa da yaşayan 6 milyona yakın vatandaşımız ve 20 milyonu aşkın Müslüman göçmen nüfus bu ülkelerde bir çok sebepten dolayı hakkıyla tedavi sağlık hizmeti alamamaktadırlar. Bu grup için hem genel tedavi hizmetleri, hem de sigorta kapsamı dışında kalan sağlık hizmetleri  alabilecekleri en uygun ülke Türkiye’dir.Avrupa da yaşayanlar 2-3 saatlik uçuşla her türlü sağlık hizmetini  ülkemizden alabilirler .

 

      Bunun yanı sıra Avrupa hızla yaşlanan ve nüfusunun % 20 fazlası 65 yaş üzerinde olan bir bölgedir.Bu kesim için ideal iklimi, termal tesisleri ,SPA-WELLNESS  merkezleri ile ülkemiz  adeta bir Cennettir.Türkiye tatil ve tedavi birlikte sunulabilecek bir şifa yurdudur.  Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Ülkemiz Avrupa için ideal bir sağlık turizmi destinasyonudur.

 

    Yapılması gereken ülkemizin sağlık turizmi potansiyelini  Avrupa ya iyi anlatmak ,tanıtmak ve gelenlere uluslararası standartlarda kaliteli hizmet sunmaktır. Tanıtım faaliyetlerimizde Avrupa da yaşayan vatandaşlarımızı iyi değerlendirmeliyiz onlara mükemmel sağlık hizmeti sunulacak bir kitle olarak değerlendirmenin yanısıra tanıtım için güçlü bir lobi olarak kullanabilmeliyiz.

 

     Platform olarak ,bundan sonra Avrupa da ki tanıtım faaliyetlerimize ağırlık vereceğiz,2015 yılında bir dizi tanıtım faaliyetleri düzenleyeceğiz. Bunların ilki olarak 29 Kasım -3 Aralık 2014 tarihleri arasında Hamburg da bir etkinlik düzenleyeceğiz.

 

  Söz konusu Türkiye sağlık turizmi günleri etkinliğinde iki ayrı program düzenleyeceğiz.

1)29 Kasımda bir günlük bir seminer programımız olacak .Bu toplantıya Avrupdaki Seyahat acentaları ,Aracı kurumlar, Türk doktorlar ve Sağlık turizmi ilgilerinden oluşan yaklaşık 50 kişilik bir grup katılacaktır. Bu seminerde Türkiye deki sağlık turizmi fırsatları ,işbirliği imkanları ve Türkiye den katılımcılar kuruluşlarını anlatacaktır.

2) TEMOS 5 ULUSLARARSI KONFERANSINA  Katılım sağlanacaktır.Program ektedir.Burada platformumuzun standı olacak ve katılımcılar Stant da tanıtımlarını yapacak ,dökümanlarını dağıtacak ,tanıtım filimlerinin gösterimini yapacaklardır.