Türkçe English Russian Farsça Azerice
Çağrı Merkezi

Başkandan

COVİD-19 SALGINI SONRASI SET (SAĞLIK VE EĞİTİM TURİZMİ ) FIRSATINI KAÇIRMAYALIM!

Tarih boyunca gelişmiş ve güçlü devletler, dünyanın her yerinde insanlığa en temel ihtiyacı olan sağlık ve eğitim hizmetlerini sunarak; etkin ve süper güç olmuşlardır. Ayrıca son yüzyılda sağlık ve eğitim; ekonomik açıdan da önemli bir gelir kapısı olmuştur. Her iki sektörde; özellikle globalleşmeye, iletişim ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak dünyada son yıllarda en hızlı gelişen ve yüz milyarlarca Dolar hacme ulaşan ekonomik bir gerçektir.

Visit Turkey For Healthcare Platform

Uluslararası Hasta Hakları Platformu

Choose Language
Azerice Azerice English Russian Farsça
Choose Language Azerice English Russian Farsça

İlgili Bakanlıklar

Rotamızı Avrupa'ya çevirdik. Hamburg'da sağlık turizmi günleri etkinlikleri başarı ile tamamlandı

Tarih: 08.12.2014

HAMBURG SAĞLIK TURİZMİ GEZİSİ SONUÇ RAPORU

  Almanya da yaşayan Türk hekimlerinin katıldığı toplantı 29 Kasım 2014 sabah erkenden Hamburg Hotel Hafende programımız başladı. Toplantıda 40 yakın katılımcı vardı. Almanya’nın çeşitli yerlerinde çalışan Türk hekimler ve akademisyenler, diş hekimleri, seyahat acentası ve aracı kurumlardan katılım vardı. Hekimler  hastanede, üniversitede , aile hekimliğinde ve kendi muayehanelerin de çalışıyorlardı.

   Önce Türkiye deki gelişen sağlık sistemi, sağlık turizmi fırsatları anlatıldı sonra Türkiye den katılan sağlık kuruluşları kendi kurumlarını anlattılar. Toplantının ikinci bölümünde katılımcılara tek tek söz verildi. Fikir ve önerileri alındı sonra tartışma ve değerlendirmelere geçildi.

      30 Kasımda ekip  olarak Hamburg yakınlarındaki STAD  şehrindeki hastaneye gidildi. Hastane 580 yataklı bir genel hastane idi. Söz konusu hastane %51 kamu %49 özel ortaklı olup 1972 yılında kurulmuş olup Damar cerrahisinde daha  ağırlıklı çalışıyordu.  Bu hastanede 5 ,6  tane  Türk hekimi çalışmaktaydı, bölgeye hizmet veren hastane az sayıda da olsa yurt dışından tedavi için yabancı hasta geliyormuş. Hastane 43 yıllık olmasına rağmen planlı ve modern bir görünümde  ve yataklar dolu durumda idi.

   1 Aralık sabahı erkenden  Hamburg Hotel Hafen  toplantı salonundaki TEMOS konferansına katıldık. Fuaye salonunda standımız kurulmuş olup çok sayıda tanıtım materyali dağıtıldı. Konferansta en büyük ve gösterişli stant derneğimizin standı idi.

İki gün boyunca standımızı ziyaret eden katılımcılar ile çeşitli görüşmeler yapıldı. Türkiye  sağlık sistemi ve sağlık turizmi anlatıldı. LCD ekranında sürekli tanıtım filmleri döndü.

   Konferansta bir çok ülkeden katılımcı ve konuşmacı vardı. 150 yakın katılımcı  2 gün boyunca titizlikle toplantılara katıldı ve konuşulanları dinlediler. Toplantıda sağlık turizminde  kalite  akademisyen  uluslararası hasta hakları , sağlık turizminde yeni trendler ve   gelecekteki fırsatlar konuşuldu. 2.Aralık akşamı program tamamlandı.

   Bu 4 günlük  toplantımızda önemli konular konuşuldu. Katılımlar arasında işbirlikleri kuruldu ve çeşitli projelere imzalar atıldı. Yapılan etkinlikler basında geniş yer aldı.

Toplantıdan Sonra Varılan Sonuçlar

 1. Türkiye’nin sağlıktaki gelişmeler ve verilen hizmetler Avrupa da yaşayan Türklere ve Almanlara detaylıca anlatılarak bilgilendirilmeli.
 2. Türkiye de sağlık hizmeti almanın güvenli olduğu vurgulanmalı , Malpraktis vb.  durumlarda gerektiğinde   hasta hakları kapsamında hastalara haklarının alabileceklerinin garantisi verilmeli
 3. Mutlaka Almanya da yaşayan Türk Hekimler ile Sağlık kuruluşları işbirliğine girmeli
 4. Almanya da ki Türk hekimlerine özellikle diş hekimlerine  Türkiye ye hasta yollayan potansiyel komisyoncu gözüyle bakılmamalı.
 5. Almanya da ki Türk hekimleri ile karşılıklı işbirliklerin de özelliklede tedavi sonrası hasta takibi  ve komplikasyonlarda çözüm üreten bir pozisyon oluşturulmalı.
 6. Avrupa dan Türkiye ye  planlı  olarak  ortopedi,  onkoloji  vb. çok sayıda hastanın  gelmeyeceği bilinmeli . Bunun yerine sigorta kapsamına girmeyen saç ,estetik, göz, lasix vb. hedef  kitle olarak seçilmeli
 7. Diş hekimliği hizmetlerine  daha spesifik bir çalışma yapılmalı çünkü toplantıya katılan paydaşlar ile genel diş tedavisi konularında  işbirliği yapılabilir.
 8. Sağlık Turları   özel olarak planlanmalı özel paketler hazırlanmalı. Bir haftalık tatilde check-up bedava vb. kampanyalar düzenlenebilir. Tatil paketine ilave termal tedavi, diş ,estetik eklenebilir
 9. SGK ikili anlaşmanın detayları bilinmeli  ve vatandaşlar bilgilendirilmeli. Özellikle bu kapsama girmeyen İskandinav ülkelerine daha farklı çalışmalar yapılmalı.
 10. Toplantının Türk vatandaşlara yönelik   toplantı 29 kasımda  akşam yemeği ve  iş görüşmeleri  ile son buldu.
 11. Temos konferansı için 30 kasımda akşam hoş geldiniz resepsiyonu verildi
 12. Temos konferansında bir çok konu konuşuldu ve katılımcılar arasında işbirlikleri kuruldu.
 13. Temos konferansı 2 Aralık akşamı başarı ile tamamlandı.
 14. Platformumuzun Avrupa ya yönelik tanıtım ve bilgilendirme projelerinin artarak devam etmesi istendi.

Saygılarımızla ilgililere arz olunur

Dr. Dursun AYDIN

İPSA Başkanı